Организация образовательного процесса

Единый информационно-образовательный ресурс

развернуть

ПЛАН ВЫХАВАЎЧАЙ РАБОТЫ НА ІІ ПАЎГОДДЗЕ 2020/2021 НАВУЧАЛЬНЫ ГОД

развернуть

СТУДЗЕНЬ

(Месячнік працоўнага выхавання і прафарыентацыі)

Тыдзень

Грамадзянскае, патрыятычнае і ідэалагічае  выхаванне

Прававое выхаване, прафілактыка супрацьпраўных паводзін

Духоўна-маральнае, эстэтычнае выхаванне

Выхаванне культуры ЗЛЖ, адказных і бяспечных паводзін

Працоўнае выхаванне, прафарыентацыйная работа

Экалагічнае выхаванне

Сямейнае і гендэрнае выхаванне, узаемадзеянне з сям’ёй

Полікультурнае выхаванне, выхаванне культуры быта і вольнага часу

1 тыдзень

11.01-16.01

15.01

Конкурс малюнкаў “Мы за мір на планеце” (Мархель К.Ю.)

12.01

Адзіны дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, спецыялісты СППС)

14.01

Лекцыя-разважанне

“Што азначае быць добрым сынам і дачкой?”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

13.01

Лекцыя -разважанне “Наркотыкі – шлях у нікуды”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

11.01

Прэзентацыя “Я і свет прафесій: як зрабіць правільны выбар?”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

16.01

 Калядная сустрэча “Калядная зорка”

(класныя кіраўнікі 2-11 класаў, педагогі-арганізатары)

11.01

Дыспут

“Як трэба адпачываць”

(класныя кіраўнікі 5-11 класаў)

  2 тыдзень

18.01-23.01

 

20.01

Сакратаўская гутарка

“Ці можна быць свабодным без адказнасці?”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

18.01

Філасофскі стол

“Чаму кубак вады, большы за мора”

(Мілясевіч Л.І.)

19.01

Агітбрыгада “Я б у выратавальнікі пайшоў!” (КЮВП, Багарэвіч В.Ч.)

23.01

Дзень профарыентацыі

“Дзіўны свет прафесій” (класныя кіраўнікі 3,6,9 класаў, педагогі-арганізатары)

 

21.01

Падарожжа па кнізе “Любі і ведай свой прыродны край”

(Багарэвіч В.Ч.)

22.01

Адкрыты мікрафон

“Што такое сяброўства?”

(педагогі-арганізатары)

 

3 тыдзень

25.01-30.01

28.01

ШАГ

“Паспець за будучыняй. Лічбавая эканоміка – нацыянальная стратэгія Рэспублікі Беларусь”

(Конаўка Г.У.)

27.01

Брэйн-рынг

“Дзеянне і бяздзейнасць”

(служба СППС)

 

 

26.01

Адкрытая кафедра “СНІД – смяротная пагроза”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

25.01

Інтэлектуальны аукцыён да Дня беларускай навукі “Навука нам пазнанне дае”

(БРСМ, педагогі-арганізатары)

30.01

Дзень энергазберажэння “Маладое пакаленне за энергазберажэнне” (класныя кіраўнікі 4,7,10 класаў, педагогі-арганізатары)

 

29.01

Ролевая гульня “Я прыйшоў у кіно, я

прыйшоў у краму, я прыйшоў у

бібліятэку”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

ЛЮТЫ

(Месячнік фінансавай граматнасці)

Тыдзень

Грамадзянскае, патрыятычнае і ідэалагічае  выхаванне

Прававое выхаване, прафілактыка супрацьпраўных паводзін

Духоўна-маральнае, эстэтычнае выхаванне

Выхаванне культуры ЗЛЖ, адказных і бяспечных паводзін

Працоўнае выхаванне, прафарыентацыйная работа

Экалагічнае выхаванне

Сямейнае і гендэрнае выхаванне, узаемадзеянне з сям’ёй

Полікультурнае выхаванне, выхаванне культуры быта і вольнага часу

4 тыдзень

01.02-06.02

 

01.02

Віктарына “Свавольства. Злы учынак. Вандалізм”

(служба СППС)

06.02

Вечар сустрэч “А гады ляцяць…”

(Конаўка Г.У., педагогі-арганізатары, 11 клас)

06.02

Майстар-клас інжэнера-праграміста "Граматнасць карыстальніка ў інтэрнэт-сеціве" (Красоўскі Я.Л.)

02.02

Трэнінг “Крокі ў прафесію”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

03.02

Гульня “Разумнікі і разумніцы”

“Свет цудоўны, свет жывы”

(педагогі-арганізатары)

04.02

Трэнінг “Хлопчыкі і дзяўчынкі: такія розныя” (педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

05.02

Правядзенне агеньчыку ў класным калектыве “Гэта ўсё пра нас”

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

5 тыдзень

 Тыдзень

08.02-13.02

08.02

Вахта памяці “Маленькія героі вялікай вайны” да Дня юнага героя-антыфашыста (БРСМ, БРПО, педагогі-арганізатары)

 

09.02

Адзіны дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, спецыялісты СППС)

10.02

Эстафета меркаванняў “Чужой бяды н бывае”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

13.02

Агульны дзень здароўя і спорту

(класныя кіраўнікі 3,6,9 класаў, Новік Д.М., педагогі-арганізатары)

 

11.02

Прэзентацыя свету “Глабальныя экалагічныя праблемы”

(Капуста І.А.)

 

13.02

Віртуальная экскурсія да Дня радыё

“Туды, дзе чуваць толькі голас”

(педагогі-арганізатары)

6 тыдзень

15.02-20.02

15.02

Тэматычны вечар да Дня памяці герояў-інтэрнацыяналістаў “Пакуль мы памятаем – мы жывём”

(Конаўка Г.У., Русецкая А.М., педагогі-арганізатары)

18.02

Відэалекторый з абмеркаваннем “Паляванне за розумам” (прафілактыка ўжытку наркатычных рэчываў)

(педагогі-арганізатары)

19.02

Літаратурны лабірынт “Родная мова – крыніца натхнення” да міжнароднага дня роднай мовы – 21 лютага (Васілеўская Л.Ч., Багарэвіч В.Ч.)

17.02

Дыскусія “Быць чалавекам”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

16.02

Тэставанне “Карта цікавасцей” (педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

17.02

Філасофскі стол

“Пра сяброўства і сімпатыю”

(Рыпінская Т.Ю.)

20.02

Конкурсна-гульнявая праграма для тат

“Рыцары сярод нас”

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, педагогі-арганізатары)

7 тыдзень

22.02-27.02

25.02

ШАГ

“Узброеныя Сілы маёй краіны: гісторыя, традыцыі, сучаснасць”

(Конаўка Г.У.)

22.02

Практычныя заняткі з элементамі інтэрактыўнага навучання “Умей сказаць “Не””

(педагог сацыяльны)

 

22.02-27.02

Цыкл класных гадзін

“У здаровым целе – здаровы дух”

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

 

23.02

Акцыя да дня абаронцаў Айчыны і Узброеных Сіл Рэспублікі Беларусь

“Мы бачым у вас герояў слаўных!”

(класныя кіраўнікі, педагогі-арганізатары)

 

24.02

Падарожжа “Па старонках чырвонай кнігі”

(Мілясевіч Л.І.)

26.02

Гучнае чытанне “Вершы пра матулю”

(класныя кіраўнікі)

27.02

Дзень фінансавай граматнасці

“Юны фінансіст” (класныя кіраўнікі 4,7,10 класаў, педагогі-арганізатары)

САКАВІК

(Месячнік прававога выхавання)

Тыдзень

Грамадзянскае, патрыятычнае і ідэалагічае  выхаванне

Прававое выхаване, прафілактыка супрацьпраўных паводзін

Духоўна-маральнае, эстэтычнае выхаванне

Выхаванне культуры ЗЛЖ, адказных і бяспечных паводзін

Працоўнае выхаванне, прафарыентацыйная работа

Экалагічнае выхаванне

Сямейнае і гендэрнае выхаванне, узаемадзеянне з сям’ёй

Полікультурнае выхаванне, выхаванне культуры быта і вольнага часу

8 тыдзень

01.03-06.03

04.03

Спартыўнае мерапрыемства “Да абароны Радзімы я гатовы!”

(кіраўнікі фізічнага выхавання)

01.03

Бацькоўскі лекторый “Роля сям'і ў прафілактыцы ўжывання псіхаактыўных рэчываў”

(служба СППС)

 

02.03

Інфармацыйны часопіс “СНІД – гэта рэальнасць”

(педагог псіхолаг Залатар Т.М.)

01.03

Конкурс малюнкаў “Калейдаскоп прафесій” (класныя кіраўнікі 1-4 класаў)

03.03

Пазнавальна-гульнявое мерапрыемства “Гэты цудоўны свет”

да сусветнага дня дзікай прыроды

(Капуста І.А., педагогі-арганізатары)

06.03

Святочны канцэрт

“Да свята 8 сакавіка” (класныя кіраўнікі 1-11 класаў, Русецкая А.М., педагогі-арганізатары)

 

9 тыдзень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      12 тыдзень

08.03-13.03

 

09.03

Адзіны дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, спецыялісты СППС)

11.03

Кансультацыя “Як жыць у згодзе с самім сабой”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

13.03

Агульны дзень здароўя і спорту

(класныя кіраўнікі 2,5,8 класаў, Новік Д.М., педагогі-арганізатары)

12.03

Агляд-конкурс на лепшую захаванасць падручнікаў

(педагогі-арганізатары, бібліятэкар)

 

 

08.03

Тэматычны вечар “Прыгажосць і здароўе” з дэманстрацыяй школьнага і штодзённага адзення

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

10.03

Класная гадзіна “Дзіцё і грамадства. Узаемасувязь праў і абавязкаў”

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

10 тыдзень

15.03-20.03

15.05

Акцыя

“Мы – грамадзяне Рэспублікі Беларусь” да дня Канстытуцыі (Конаўка Г.У., педагогі-арганізатары)

 

20.03

Конкурс

“Міс вясна – 2021”

(класныя кіраўнікі 2-11 класаў, педагогі-арганізатары)

17.03

Ролевая гульня “Бывайце здаровы! Пагаворым аб шкодзе курэння”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

16.03

Віртуальная экскурсія “Пажарожжа ў свет прафесій”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

21.03

Прэзентацыя свету

“Лёгкія нашай планеты” да Міжнароднага дня лясоў (Капуста І.А., КЮВП)

 

 

21.03

Літаратурная гасцёўня да сусветанага дня паэзіі

“Калі радок дыктуе пачуццё” (Барташэвіч Л.А., Сакалоўская В.І.)

11 тыдзень

22.03-27.03

25.03

ШАГ

“Шчасце Радзімы – свет і воля, непарушныя яны, як граніт”

(Дзень Канстытуцыі Рэспублікі Беларусь)

(Конаўка Г.У.)

27.03

Дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

“Я і Закон”

(класныя кіраўнікі 3,6,9 класаў, служба СППС, педагогі-арганізатары)

23.03

Шчырая гутарка “Клопат пра бацькоў – справа сумлення кожнага”

(класныя кіраўнікі 5-11 класаў)

22.03-26.03

Цыкл класных гадзін “Інтэрнэт. Тэрыторыя бяспекі”

(класныя кіраўнікі)

24.03

Эстафета меркаванняў “Прафесіі нашых бацькоў”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

22.03

Конкурс малюнкаў

“Свет вады вачамі дзяцей”

Да сусветнанага дня водных рэсурсаў (Капуста І.А., КЮВП)

26.03

Гадзіна камунікавання “Этыка паводзін хлопчыкаў і дзяўчынак”

(педагогі-арганізатары)

27.03

Гасцёўня

“Тэатра свет адкрыюць нам кулісы” да Сусветнага дня тэатра  

(Барташэвіч Л.А., педагогі-арганізатары)

29.03-03.04

 

Асобны план на вясеннія канікулы

КРАСАВІК

(Месячнік экалагічнага выхавання)

Тыдзень

Грамадзянскае, патрыятычнае і ідэалагічае  выхаванне

Прававое выхаване, прафілактыка супрацьпраўных паводзін

Духоўна-маральнае, эстэтычнае выхаванне

Выхаванне культуры ЗЛЖ, адказных і бяспечных паводзін

Працоўнае выхаванне, прафарыентацыйная работа

Экалагічнае выхаванне

Сямейнае і гендэрнае выхаванне, узаемадзеянне з сям’ёй

Полікультурнае выхаванне, выхаванне культуры быта і вольнага часу

12 тыдзень

05.04-10.04

05.04

Адкрытая кафедра

“Дзве сястры Беларусь і Расія” да дня яднання народаў Беларусі і Расіі – 2 красавіка

(БРСМ, педагогі-арганізатары)

07.04

Відэатрэнінг “Прафілактыка тытунекурэння сярод непаўналетніх”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

05.04

Выстава

“Цудоўны кніжны свет”

да Міжнароднага дня дзіцячай кнігі – 2 красавіка

(Забела Т.А., бібліятэкар)

10.04

Агульны дзень здароўя і спорту

(класныя кіраўнікі 4,7,10 класаў, Новік Д.М., педагогі-арганізатары)

 

09.04

Экалагічны дэсант

“Стань прыгажэй, мой любы Ракаў!”

(класныя кіраўнікі 2,5,8 класаў)

 

06.04

Спартыўная забава “Вясёлыя старты”

да Міжнароднага дня спорту на карысць міру і развіцця

(кіраўнікі фізічнага выхавання)

 

13 тыдзень

 

 

 

 

 

 

 

12.04-17.04

12.04

Квэст-гульня “Вялікае касмічнае падарожжа” да міжнароднага дня палёту чалавека ў космас

(Алейнік І.І., педагогі-арганізатары)

13.04

Адзіны дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, спецыялісты СППС)

12.04

Літаратурны вечар

“Жыццё і смерць за агароджай концлагера” да Міжнароднага дня вызвалення вязняў канцлагераў — 11 красавіка (педагогі-арганізатары, класныя кіраўнікі 7-11 класаў)

 

15.04

Урок выдатнай асобы “Чалавек і яго лёс”

(педагогі-арганізатары)

17.04

Экалагічны дэсант

“Моладзь за чысціню роднага краю”

(класныя кіраўнікі, Бялоцкая Н.Д.)

14.04

Кансультацыя

“Дзявочыя сакрэты: што мы хочам ведаць, але баімся спытаць” (педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

16.04

Дыскусія “Агульнапрынятыя нормы -прытрымлівацца ці не”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

14 тыдзень

19.04-24.04

21.04

Экскурс у гісторыю “Традыцыі майго народа”

(класныя кіраўнікі 5-11 класаў)

20.04

Прафілактычная  гутарка “Медыцынскія і сацыяльна-псіхалагічныя наступствы ўжытку курыльных сумесяў”

(педагог сацыяльны Супрановіч І.У.)

22.04

ШАГ

“Чарнобыль: лёсы, падзеі, памяць”

(35 гадоў з моманту аварыі на Чарнобыльскай атамнай электрастанцыі)

(Конаўка Г.У.)

19.04

Акцыя “Спорт супраць наркотыкаў”

(кіраўнікі фізічнага выхавання)

 

24.04

Дзень памяці “Чарнобыль: памяць і боль” (класныя кіраўнікі 2-11 класаў, педагогі-арганізатары)

 

22.04

Сямейная Акцыя да Міжнароднага Дня Маці-Зямлі

“Ініцыятыва за намі”

(педагогі-арганізатары, Новік Д.М.)

18.04

Экскурсія

“Ракава сівыя камяні” да Міжнароднага дня помнікаў і гістарычных месцаў

(бізнес-кампанія Ракаў TRIP, Багарэвіч В.Ч.)

15 тыдзень

26.04-01.05

30.04

Адкрыты мікрафон

“Азбука юнага грамадзяніна і патрыёта” (БРСМ)

29.04

Мультымедыйная лекцыя “Фактары рызыкі піўнога алкагалізму”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

27.04

Акцыя

“Вучымся жыць бяспечна” (валанцёрскі атрад “Рука дапамогі”)

28.04

Ток-шоу “Змаганне з дзіцячай працай” да Сусветнага дня аховы працы

(Капуста І.А., педагогі-арганізатары)

26.04

Вахта памяці

“Забітая зямля”

да Дня Чарнобыльскай трагедыі

(Конаўка Г.У., педагогі-арганізатары)

01.05

Лекцыя-гутарка “Індывідуальныя асаблівасці падлеткаў. Ты і я, мы розныя”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

МАЙ

(Месяц патрыятычнага выхавання)

Тыдзень

Грамадзянскае, патрыятычнае і ідэалагічае  выхаванне

Прававое выхаване, прафілактыка супрацьпраўных паводзін

Духоўна-маральнае, эстэтычнае выхаванне

Выхаванне культуры ЗЛЖ, адказных і бяспечных паводзін

Працоўнае выхаванне, прафарыентацыйная работа

Экалагічнае выхаванне

Сямейнае і гендэрнае выхаванне, узаемадзеянне з сям’ёй

Полікультурнае выхаванне, выхаванне культуры быта і вольнага часу

16 тыдзень

03.05-08.05

07.05

Акцыя

“Я памятаю! Я гаранаруся!”

да Дня Перамогі

(педагогі-арганізатары, класныя кіраўнікі)

 

 

08.05-09.05

Інфармацыйныя гадзіны да дней памяці і прымірэння, прысвечаныя загінуўшым у Другой сусветнай вайне

(класныя кіраўнікі)

08.05

Агульны дзень здароўя і спорту

(класныя кіраўнікі 2,5,8 класаў, Алейнік І.І., педагогі-арганізатары)

05.05

Літаратурная гасцёўня “Па старонках кнігадруку” да дня друку (Васілеўская Л.Ч.)

04.05

Экалагічная акцыя

“Не, смеццю!”

(Бялоцкая Н.Д.)

 

03.05

Спартыўнае свята “Вясёлы першамай” да свята працы (Курбан М.М., Бялоцкая Н.Д.)

17 тыдзень

10.05-15.05

 

15.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.05

12.05

Канферэнцыя “Сімвалы надзеі і дабра”

да Дня Дзяржаўнага герба Рэспублікі Беларусь і Дзяржаўнага флага Рэспублікі Беларусь

(педагогі-арганізатары)

11.05

Адзіны дзень прафілактыкі злачынстваў і правапарушэнняў

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў, спецыялісты СППС)

10.05

Гутарка за “круглым сталом”

“Мой дом – мая крэпасць” (пра маральныя асновы пабудовы сям'і)

(педагог сацыяльны Сурпановіч І.У.)

13.05

Конкурс малюнкаў “Выконваем Законы дарог” (класныя кіраўнікі 1-7 класаў)

10.05

Дэбаты “Мы для прафесіі, ці прафесія для нас?”

(педагог-псіхолаг, педагогі-арганізатары)

 

14.05

Спартландыя “Мама, тата, я – спартыўная сям’я”

да дня сям’і

(класныя кіраўнікі, кіраўнікі фізічнага выхавання)

15.05

Конкурс ваенна-патрыятычнай песні “Вікторыя” (класныя кіраўнікі 1-11 класаў, Русецкая А.М., педагогі-арганізатары)

18 тыдзень

17.05-22.05

19.05

Акцыя

“Да спраў на карысць Радзімы!”

да дня піянерскай дружбы

(БРПА, педагогі-арганізатары)

17.05

Гадзіна камунікавання

“Закон і правапарадак”

(класныя кіраўнікі)

20.05

ШАГ

“Ёсць у кожнай перамозе тваёй і маёй вясна сорак пятага года”

(Конаўка Г.У.)

17.05-21.05

Урокі бяспекі “Мы – разумныя карыстальнікі інтэрнэту”, “Правілы паводзінаў у інтэрнэце”

(педагогі-арганізатары, лідары БРСМ)

18.05

Гістарычны экскурс “Спадчына” да дня музеяў (Забела Т.А., бібліятэкар)

 

22.05

Пазнавальна-забаўляльная праграма

“Па старонках энцыклапедыі” да Міжнароднага дня біялагічнай разнастайнасці (Капуста І.А.)

21.05

Урок маральнасці “Аб прыгожасці ўнутранай і знешеяй”

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

22.05

Агульнашкольны турыстычны злёт (класныя кіраўнікі 2-11 класаў, кіраўнікі фізічнага выхавання)

19 тыдзень

24.05-31.05

 

31.05

Кансультацыя

“Твой выбар – тваё жыццё”

да Сусветнага дню без тытуню

(педагог-псіхолаг Залатар Т.М.)

 

26.05

Акцыя “Бяспечныя канікулы”

(класныя кіраўнікі, служба СППС, КСВП)

29.05

“Экскурс у гісторыю” да дня стварэння Мінскага трактарнага завода

(педагог-арганізар)

24.05

Конкурс насценгазет і плакатаў, крыжаванак   на экалагічную тэматыку "Захаваем планету!”

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

31.05

Да міжнароднага дня абароны дзяцей “Свята дзяцінства” (класныя кіраўнікі 2-8, 10 класаў, педагогі-арганізатары)

30.05

Шоу-праграма “Лепшы з лепшых” (дасягненні навучальнага года)

(класныя кіраўнікі 1-11 класаў)

свернуть

"ПРАЦОЎНАЕ НАВУЧАННЕ"

па праграме прафесійнай падрыхтоўкі рабочых (служачых) для вучняў Х-ХІ класаў
развернуть

      З 1 верасня 2020 г. арганізаваны адукацыйны працэс па прадмеце "Працоўнае навучанне" па праграме прафесійнай падрыхтоўкі рабочых (служачых) для вучняў Х-ХІ класаў па ІІІ мадэлі

   Пералік прафесій (служачых), якія будуць асвойваць вучні Х-ХІ класаў на базе дзяржаўнай установы адукацыі “Валожынскі сельскагаспадарчы прафесійны ліцэй”:

  1. Швяя
  2. Слесар па рамонту сельскагаспадарчых машын і абсталявання

 Праграммы размешчаны па ссылцы:

http://www.ripo.unibel.by/index.php?id=3349

свернуть

ДАПРОФІЛЬНАЯ І ПРОФІЛЬНАЯ ПАДРЫХТОЎКА

развернуть

Профільнае навучанне 2020/2021 навучальны год

развернуть

№ п/п

Установа адукацыі

клас

мадэль

прадметы

Кол-ць вучняў

Прафесійная напраўленнасць

1

Ракаўская сярэдняя школа

10 Б

3

Хімія

Біялогія

7

 

аграрная

2

Ракаўская сярэдняя школа

10 А

2

Матэматыка

Фізіка

Беларуская мова

Гісторыя Беларусі

10

 

 

8

педагагічная

2

Ракаўская сярэдняя школа

11

3

 

Хімія

Біялогія

10

 

 

аграрная

 

План прафарыентацыйнай работы з групай педагагічнай накіраванасці на 2020/2021 навучальнага года

 

Мерапрыемства

Тэрмін выканання

Адказны

1.             

Дзень самакіравання

кастрычнік

Магала І.У.

2.             

Прафарыентацыйная сустрэча з выкладчыкамі Беларускага дзяржаўнага педагагічнага ўніверсітэта ім. М.Танка (цэнтр развіцця педагагічнай адукацыі)

снежань

Магала І.У.

3.             

Удзел у мерапрыемствах БДПУ ім. М.Танка (дні адчыненых дзвярэй у анлайн-рэжыме)

люты-май

Магала І.У.

4.             

Прафарыентацыйная сустрэча з выкладчыкамі Валожынскага сельскагаспадарчага ліцэя

красавік

Магала І.У.

5.             

Дэманстрацыя прафарыентацыйных відэаролікаў вучэбных устаноў педагагічнай накіраванасці

май

Магала І.У.

Рыпінская Т.Ю.

 

 

План прафарыентацыйнай работы з групай аграрнай накіраванасці на 2020/2021 навучальнага года

 

Мерапрыемства

Тэрмін выканання

Адказны

1.             

Сустрэча з работнікамі КСУП “Валожынскае”

кастрычнік

Магала І.У.

2.             

Прафарыентацыйная сустрэча з выкладчыкамі Беларускага дзяржаўнага аграрнага тэхнічнага ўніверсітэта

снежань

Магала І.У.

3.             

Экскурсія на прадпрыемства КСУП “Валожынскае”

люты

Магала І.У.

4.             

Сустрэча з першым намеснікам старшыні Валожынскага раённага выканаўчага камітэта, начальнікам праўлення па сельскай гаспадарцы і харчаванні Чычкіным В.С.

красавік

Магала І.У.

5.             

Экскурсія ва ўстанову “Рэспубліканскі цэнтр алімпійскай падрыхтоўкі коннага спорту і конегадоўлі”

красавік

Віктаровіч Г.Г.

Магала І.У.

6.             

Прафарыентацыйная сустрэча з выкладчыкамі Валожынскага сельскагаспадарчага ліцэя

красавік

Магала І.У.

7.             

Дэманстрацыя прафарыентацыйных відэаролікаў вучэбных устаноў аграрнай накіраванасці

май

Магала І.У.

Рыпінская Т.Ю.

8.             

Прафарыентацыйная сустрэча з выкладчыкамі Навапольскага дзяржаўнага аграрна-эканамічнага коледжа

май

Магала І.У.

свернуть

ГРАФІК ФАКУЛЬТАТЫЎНЫХ ЗАНЯТКАЎ У ІІ ПАЎГОДДЗІ 2020/2021 НАВУЧАЛЬНАГА ГОДА

развернуть

№ п/п

Час правядзення

Клас

Назва факультатыўных заняткаў

№ кабінета

Прозвішча, імя,

імя па бацьку настаўніка

панядзелак

1.             

12.30-13.05

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Руткоўская В.М.

2.             

12.30-13.05

Сям “Я”

104

Раман В.А.

3.             

12.35-13.20

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Лукашэвіч М.А.

4.             

12.35-13.20

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Мархель К.Ю.

5.             

12.30-13.15

Рашэнне тэкставых задач

308

Стахоўская Н.А.

6.             

13.35-14.20

Вытокі роднай мовы

310

Ярмак В.І.

7.             

18.30-19.15

Матэматычная высёлка

103

Ганчарык Н.М.

аўторак

8.             

12.30-13.05

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Лукашэвіч М.А.

9.             

12.30-13.05

Вытокі роднай мовы

103

Кавалёва А.А.

10.        

12.30-13.05

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Паўлючэнка І.С.

11.        

13.35-14.20

Мова родная, сябруй са мной

206

Глінская-Басалай Т.В.

12.        

14.35-15.20

Дапытлівым аб таямніцах рэчыва

202

Мілясевіч Л.І.

13.        

14.35-15.20

Простыя рашэнні складаных задач

301

Прынус А.В.

14.        

14.35-16.20

10Б

Уводзіны ў аграрныя прафесіі

202

Багдановіч К.Ю.

15.        

15.35-16.20

10А

Лексіка-граматычны практыкум

214

Дзяруга В.Ю.

16.        

14.35-15.20

11

Практыкум па пунктуацыі беларускай мовы

302

Багарэвіч В.Ч.

17.        

17.35-18.20

Матэматычная вясёлка

205

Храпко С.М.

18.        

18.30-19.15

Моўны этыкет

106

Кульпіна Г.С.

серада 

19.        

12.30-13.05

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Дзяруга В.Ю.

20.        

12.30-13.05

У свеце цудоўнага (азбука мастацтва)

105

Верамеенка К.А.

21.        

12.35-13.20

Уводзіны ў свет замежнай мовы

 

Мархель К.Ю.

22.        

12.30-13.15

Падарожжа з матэматыкай

202

Власава І.Ф.

23.        

13.35-14.20

Вытокі роднай мовы

102

Ангельчык Г.А.

24.        

13.35-14.20

Вытокі роднай мовы

206

Яновіч Г.Б.

25.        

13.35-14.20

Асновы эканамічных ведаў

204

Корань А.І.

26.        

13.35-14.20

Рашэнне тэкставых задач

207

Шацько Л.Р.

27.        

14.35-15.20

Дзікая прырода Беларусі

311

Капуста І.А.

28.        

14.35-15.20

Абагульняючы факультатыўны курс па гісторыі Беларусі

 

Залатар В.І.

29.        

15.35-16.20

11

Уводзіны ў аграрныя прафесіі

302

Багдановіч К.Ю.

30.        

14.35-15.20

10Б

Обобщающий курс

202

Раманчык А.Б.

31.       1

18.30-19.15

Падарожжа ў свет казкі

105

Данілава М.У.

чацвер

32.        

12.30-13.05

Матэматычная вясёлка

103

Кавалёва А.А.

33.        

12.30-13.05

Матэматычная вясёлка

206

Корань А.І.

34.        

13.35-14.20

Вытокі роднай мовы

206

Глінская-Басалай Т.В.

35.        

13.35-14.20

Кладовая слов русского языка

308

Сакалоўская В.І.

36.        

12.30-13.15

Практыкум па чытанню

308

Лукашэвіч М.А.

37.        

14.35-15.20

У краіне цудоўнай хіміі

204

Лаліева А.А.

38.        

12.30-13.15

Рашэнне тэкставых задач

202

Стахоўская Н.А.

39.        

14.35-16.20

10А

Уводзіны ў педагагічную прафесію

201

Васілеўская Л.Ч.

40.        

15.35-16.20

11

Уводзіны ў аграрныя прафесіі

302

Багдановіч К.Ю.

пятніца 

41.        

12.30-13.05

Вытокі роднай мовы

206

Корань А.І.

42.        

12.30-13.05

Вучымся гаварыць правільна

105

Верамеенка К.Ю.

43.        

18.30-19.15

Матэматычная вясёлка

101

Анішчанка Т.Ю.

субота

44.        

10.00-10.45

Складаны сказ без складанасці

308

Конаўка Г. У.

45.        

11.05-12.00

Прафесія маёй мары

308

Залатар Т.М.

свернуть

Календарь четвертей и каникул

развернуть

В 2020/2021 учебном году организация образовательного процесса будет осуществляться по четвертям в следующие сроки:

первая четверть – со 1 сентября 2020 г. по 31 октября 2020 г.;

вторая – с 9 ноября 2020 г. по 24 декабря 2020 г.;

третья – с 11 января 2021 г.  по 27 марта 2021 г.;

четвертая – с 5 апреля 2021 г. по 31 мая 2021 г.

На протяжении учебного года устанавливаются каникулы:

осенние – 9 дней с 1 ноября 2020 г.  по 8 ноября 2020 г. включительно;

зимние – 17 дней с 25 декабря 2020 г. по 10 января 2021 г.  включительно;

весенние – 8 дней с 28 марта 2021 г.  по 4 апреля 2021 г.  включительно;

летние – 92 дня с 1 июня 2021 г.  по 31 августа 2021 г., для учащихся, завершивших обучение на II ступени общего среднего образования, – 82 дня с 11 июня 2021 г. по 31 августа 2021 г. включительно.

Для учащихся I – II классов (ІІІ классов – для учащихся с ОПФР с пятилетним сроком обучения на I ступени общего среднего образования) в ІІІ четверти проводятся дополнительные зимние каникулы с 15 февраля 2021 г. по 21 февраля 2021 г. продолжительностью 7 дней.

свернуть

Деловой стиль одежды

развернуть

Деловой стиль одежды 2019/2020

Министерство образования Республики Беларусь обращает внимание на то, что при организации образовательного процесса в 2019/2020 учебном году во всех типах учреждений общего среднего образования учащимся 1-11 классов необходимо придерживаться делового стиля одежды. 

Деловой стиль одежды – это строгий выдержанный стиль одежды, предназначенный для посещения учащимися учебных занятий в учреждениях образования. Комплект одежды делового стиля должен быть многофункциональным, гигиеничным, удобным и соответствовать современным направлениям моды. Обувь также должна соответствовать деловому стилю одежды.

Для мальчиков (юношей) в комплект входят пиджак, жилет, брюки, рубашка с короткими и длинными рукавами, галстук.

Для девочек (девушек) – пиджак, жилет, юбка, брюки, блузка с короткими и длинными рукавами, сарафан. В зимнее время в комплект может входить трикотажный жилет.

Образцы делового стиля одежды утверждаются Координационным Советом по введению одежды делового стиля, ее производства и реализации и ежегодно обновляются на сайтах концерна «Беллегпром» (www.bellegprom.by)  и Министерства образования Республики Беларусь  (www.edu.gov.by).

Деловой стиль: как правильно одеть школьника

Такого понятия как школьная форма в Беларуси уже давно нет, однако делового стиля в одежде никто не отменял. Деловой стиль воспитывает у школьников чувство стиля, прививает этикет и создает рабочее настроение. В будущем это наверняка сослужит хорошую службу тем молодым людям, которые стремятся приобрести престижную профессию и занять свою нишу в крупной компании, банковской сфере, менеджменте или управлении.

Кроме того, детские психологи и педагоги уверены, что деловой стиль способствует более качественному процессу получения и усвоения знаний. Это логично, ведь строго одетый ребенок будет лучше сконцентрирован на учебе, а не на своем внешнем виде и обсуждении костюмов, кофточек и джинсов со сверстниками.

Какой же должна быть деловая одежда школьников, и какие варианты предпочтительнее для мальчиков и девочек?

Основные требования к детской одежде, выдержанной в деловом стиле, пожалуй, такие же, что и к обычной: она должна быть удобной, функциональной, не сковывать движения, соответствовать сезону и, конечно, современным тенденциям. Предпочтение лучше отдать вещам из натуральных тканей: льна, хлопка, шерсти, возможно, лишь с небольшим добавлением синтетики.

Деловой костюм мальчика

Цветовая гамма костюма маленького джентльмена определяется классическими «бизнес» оттенками: серебристым, черным и темно-синим. Актуальной по-прежнему остается полоска, однако следует иметь в виду, что широкие полоски в рисунке на ткани полнят силуэт, а узкие – наоборот – делают его визуально стройнее. Также при  выборе костюма для своего ребенка родителям не стоит забывать про основные цветовые приемы: теплые тона зрительно укорачивают рост, холодные – напротив – увеличивают. 

Если есть желание выделить малыша из потока сверстников, не выходя при этом за рамки делового дресс-кода, можно остановить выбор на тканях нестандартной цветовой палитры: кофейных оттенках, оттенках баклажана, темном терракоте. Главное, чтобы эти цвета были достаточно сдержанными по исполнению.

Родителям не следует стремиться приобретать костюм с запасом «на вырост», они только усложнят ребенку жизнь, ведь ни о каком комфорте в таком случае не может быть и речи. Кроме того, по основным правилам этикета, из-под рукавов пиджака должны быть видны манжеты сорочки, а длина брюк должна быть такой, чтобы они лежали на туфлях небольшой складкой.

Особое внимание следует уделить правильно подобранной сорочке и галстуку.

Наиболее простой прием при этом – обратить внимание на присутствие основных оттенков пиджака и сорочки в расцветке галстука.

Кроме того, цвет галстука может о многом рассказать окружающим. Так, галстук в полоску - это атрибут лидера, который во всем преуспевает, орнаментированный – для творческих натур, а однотонные галстуки идеально подойдут для детей, любящих во всем порядок и всегда следующих установленным правилам.

Деловой костюм девочки 

Деловой стиль юной леди формируется по несколько иным принципам. 

Одежда, как правило, выдерживается в сдержанной цветовой гамме: синий, бордовый, черный цвета.

Не стоит опасаться, что это слишком мрачные цвета для детей. Преимущество делового стиля для девочки как раз и состоит в возможности комбинировать эти, казалось бы, невыигрышные цвета в самых разных вариантах. Например, строгие цвета и крой вполне могут компенсироваться красивыми пуговицами или ненавязчивыми деталями отделки. Кроме того, строгие оттенки базовых вещей можно сочетать с яркими клетками, декоративной отделкой, пряжками, стразами, бантами. Все это делает одежду для юных модниц разнообразной, яркой и стильной, не отходя при этом от основных принципов делового стиля.

Родителям следует понимать, что деловой гардероб девочки базируется на его правильной комплектации. Так, его обязательными составляющими должен стать укороченный жакет на 2-3 пуговицы или с глухой застежкой «под горло», сарафан, юбка или брюки.

При выборе юбки для девочки младшего школьного возраста предпочтение следует отдать моделям в складку – такой покрой поможет сформировать привлекательный романтичный силуэт. Юбки прямого покроя, но не экстремально укороченные, предпочтительнее для старшеклассниц. Хороший вариант – юбка с запахом, такие модели подчеркнут талию.

Сарафаны стали неотъемлемой частью делового гардероба современных школьниц. Такая одежда функциональна, удобна и позволяет сочетать ее с безграничным количеством разнообразных «верхов».

Трикотаж также допустим в деловом стиле. Трикотажные пуловеры и жилеты могут освежить любой образ, не изменяя его основным принципам. При выборе трикотажных изделий допускаются более яркие оттенки, использование полосок, ромбовидного орнамента и других классических рисунков.

свернуть

Выпускные экзамены по завершении обучения и воспитания на II и III ступенях общего среднего образования

развернуть

 

Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь

 

Министерство образования Республики Беларусь

 

 

 

ПАСТАНОВА

 

Постановление

10 июля 2019 г. № 105

 

г.Мінск

 

 

 

г.Мінск

 

 

О  перечне  учебных  предметов,  по  которым проводятся выпускные экзамены, формах проведения выпускных экзаменов в 2019/2020 учебном году

 

 

На основании пункта 4 статьи 165 Кодекса Республики Беларусь об образовании Министерство образования Республики Беларусь ПОСТАНОВЛЯЕТ:

  1. Установить перечень учебных предметов, по которым проводятся выпускные экзамены, и формы проведения выпускных экзаменов:

1.1. по завершении обучения и воспитания на II ступени общего среднего образования учащихся при освоении содержания образовательной программы базового образования обязательными являются:

«Белорусский язык» в письменной форме;

«Русский язык» в письменной форме;

«Математика» в письменной форме;

1.2. для учащихся классов, в которых обучение и воспитание на II ступени общего среднего образования осуществляются на языке национального меньшинства – польском или литовском, – наряду с учебными предметами, указанными в абзацах втором-четвертом подпункта 1.1 настоящего пункта, обязательным является «Польский язык» в письменной форме или «Литовский язык» в письменной форме;

1.3. для учащихся базовой школы – колледжа искусств, средней школы – колледжа искусств, гимназии – колледжа искусств по завершении обучения и воспитания на II ступени общего среднего образования наряду с  учебными   предметами,    указанными    в     абзацах втором-четвертом подпункта 1.1 настоящего пункта, обязательным является выпускной экзамен по выбору по одному из учебных предметов, содержание которых направлено на развитие способностей учащихся в области отдельных видов искусств, который проводится в практической форме;

1.4. по завершении обучения и воспитания на III ступени общего среднего образования учащихся при освоении содержания образовательной программы среднего образования обязательными являются:

«Математика» в письменной форме;

«Белорусский язык» или «Русский язык» по выбору учащегося в письменной форме;

«Иностранный язык» в устной форме;

«История Беларуси» в устной форме;

1.5. для учащихся классов, в которых обучение и воспитание на III ступени общего среднего образования осуществляются на языке национального меньшинства – польском или литовском, – наряду с учебными предметами, указанными в абзацах втором-пятом подпункта 1.4 настоящего пункта, обязательным является «Польский язык» в письменной форме или «Литовский язык» в письменной форме;

1.6. для учащихся средней школы – колледжа искусств, гимназии – колледжа искусств по завершении обучения и воспитания на III ступени общего среднего образования наряду с учебными предметами, указанными в абзацах втором-пятом подпункта 1.4 настоящего пункта, обязательным является выпускной экзамен по выбору по одному из учебных предметов, содержание которых направлено на развитие способностей учащихся в области отдельных видов искусств, который проводится в практической форме.

  1. Настоящее постановление вступает в силу с 1 сентября 2019 г.

 

Министр                                                                          И.В.Карпенко

 

 

 

 

свернуть